world.png

Dünyadan Veriler

TARIM VE GIDA TEKNOLOJİLERİ, 2019 YILINDAKİ %70 YATIRIM ARTIŞI İLE AVRUPA’DA PATLAMA YAŞIYOR.

TARIM VE GIDA TEKNOLOJİLERİ, 2019 YILINDAKİ %70 YATIRIM ARTIŞI İLE AVRUPA’DA PATLAMA YAŞIYOR.

Avrupalı Tarım-Gıda Teknolojileri start up’ları, 2019 yılında toplam 419 yatırım anlaşması üzerinden 3.4 milyar $ yatırım aldı. Bu artış, F&A Next ile ortaklaşa yapılan araştırma sonuçlarına göre, bir önceki yıla göre %70’lik bir artışa tekabül ediyor.

Coronavirus Pandemisinin etkileri ile ocak - mart 2020 aralığında yatırımlarda bir düşüş gözlemlense de rapor aynı zamanda Covid-19 salgınının ve devamında alınan kararların gıda endüstrisini ve kullanıcı davranışlarını ne kadar çok değiştirdiğini de vurguluyor. Restoran Pazaryeri ve sipariş dağıtıcısı Deliveroo’nun 575 milyon $ büyüklüğünde Seri G yatırımı almış olması, Covid-19 sonrası gıda zinciri ekosisteminin İngiltere’de nasıl bir odak olmaya başladığını gösteriyor. Deliveroo etkisi sonrası, İngiltere’de “son tüketiciye yakın hizmet veren” gıda sektörü startup’larının aldığı toplam yatırım, bir önceki yıla oranla %110 artarak 2.1 milyar $’a yükseldi.

Daha uzun vadeli pozisyonlanan startup’lar olan, tedarik zinciri yönetimi ve üretim alanındaki girişimlere ise, bir yıl öncesine kıyasla %22 artışla 1.1 milyar $ yatırım yapıldı.

Devamını Oku
TARIM TEKNOLOJİLERİNE YATIRIM YILDA 4 MİLYAR DOLARI GEÇTİ.

TARIM TEKNOLOJİLERİNE YATIRIM YILDA 4 MİLYAR DOLARI GEÇTİ.

Son iki yıl içerisinde VC’ler agtech yani tarım teknolojileri alanına 4 milyar $ yatırım yaptı. Tarım, teknoloji odakı olmayan bir endüstri iken, COVID-19 salgını tüm dünyaya, boş raflar ve stoklama davranışları ile birlikte, gıda tedarik zincirinin değerini gösterdi.

Çiftçiler, eskiden teknolojiye ve değişime direnç gösterirken, bugün yatırım geri dönüşünü arttıran her ürün ve teknolojiyi satin almaya daha yakınlar. Tyson Foods gibi büyük gıda şirketleri, Alphabet Inc.’in ARGE kolu olan Incubator X’ten Dean Banks gibi isimleri şirketin başına getiriyor, tarımda dijital dönüşüm merkeze yerleşiyor.

Farmers Business Network, 2020 Agustos ayında Seri F yatırım turunda $250 milyon $ yatırım aldı. Berkeley merkezli Pivot Bio, nisan 2020 tarihinde, Breakthrough Energy Ventures ve Temasek’ten mikrobiyel nitrojen teknolojisinde derinleşmek üzere 100 milyon $ yatırım aldı. Biyodizayn start up girişimi Geltor, temmuz 2020 tarihinde Seri B turunda CPT Capital’den, hayvansal olmayan yollardan kolajen ve elastin gibi proteinler üretmek üzere 91.3 milyon $ yatırım aldı. iFarm gibi yatırım şirketleri, iFarm Growtune teknoloji platformunu kullanarak, Doğu ve Kuzey Avrupa, Orta Doğu gibi bölgelerde, çilek, domates, biber gibi ürünler yetiştirmek üzere yatırımlarına devam ederken, amaçlarının gıda tedarik zincirini dönüştürmek olduğunu belirtiyor. Unfold gibi, daha çok yeni kurulan ve kapalı alanlarda dikey tarım teknolojileri üzerine çalışan şirketler, Leaps by Bayer ve Temasek gibi yatırım firmalarından 30 milyon $ yatırım alıyor. Dikey tarım ve seracılık, teknoloji ile daha katma değerli oldukça bu yatırımlar artacağa benziyor.

Devamını Oku